0

תשובה בצרות – תשואות האג"חים של דלק מעל ל-15%

הלחץ על סקטור האנרגיה בעולם מחריף עם דיווח כי פטרוצ'יינה הפעילה את סעיף "גורם עליון" על חלק מחוזי הגז בעקבות התפרצות נגיף הקורונה; גם בישראל נרשמת נפילה חדה במניות האנרגיה; דלק: "אנחנו מגודרים לשנתיים וחצי הקורובות"

יצחק תשובה, צילום: אלבטרוס, בוצ'צ'ו

הלחץ על חברת דלק קבוצה -9.73% מחריף: מניית החברה איבדה היום קרוב ל-10% ומשלימה צניחה של קרוב ל-56% בחודשיים האחרונים. במקביל, אגרות החוב של החברה נופלות כעת לשפל חדש והתשואה מזנקת לרמה של עד 19%, רמה המרמזת כי המשקיעים בשוק חוששים מיכולתה של החברה לעמוד בהתחייבויותיה בשנים הקרובות ובייחוד בטווח הקצר.

תשואות האג"ח של קבוצת דלק – המשקיעים מודאגים

הלחץ בסקטור בעולם מתחזק היום ברקע לדיווח ברשת החדשות רויטרס כי אחת מייבואניות הגז הגדולות בסין, פטרוצ'יינה, הודעה על הפעלת סעיף "הכוח עליון" בנוגע לחוזים בשנה הקרובה וזאת בעקבות התפרצות נגיף הקורונה. ע"פ הדיווח, עדיין לא ברור על כמה חוזים הופעל הסעיף, אך המשמעות עבור סקטור האנרגיה עולמי גדולה – הביקוש קטן. נציין כי בחודש שעבר הודיעה יבואנית הגז הגדולה במדינה, CNOOC, על הפעלת סעיף זה עם לפחות 3 ספקים.

עוד נציין כי תעודת הסל העוקבת אחר חברות האנרגיה בארה"ב (סימול:XOP) מאבדת במסחר המוקדם 2% מערכה ויורדת לשפל כל הזמנים. בישראל – רציו יהש -10% נפלה ב-10%, דלק קידוחים יהש -4.4% ירדה ב-4.4%. מניית תמר פטרוליום -0.41% איבדה 0.5% מערכה.

הדיווח הבוקר מגיע בהמשך לרצף הודעות שליליות בסקטור. החששות מפגיעה נוספת בשוק התעופה העולמי בעקבות נגיף הקורונה, עשויים להוריד את הביקושים עוד יותר במהלך התקופה הקרובה. במקביל, כפי שציינו מוקדם יותר השבוע בבזיפורטל (לכתבה המלאה), הורדת הריבית האחרונה צפויה לגרום להורדה נוספת בחשיפה של סקטור הבנקאות לתחום – עלויות המימון עבור הסקטור צפויות לזנק.

מקבוצת דלק נמסר בתגובה: "קבוצת דלק, שהינה מהקבוצות החזקות והמובילות במשק הישראלי צפויה ליהנות בשנת 2020, ובשנים שלאחר מכן, מתזרימי מזומנים בהיקפים משמעותיים, אשר ישמשו את הקבוצה, בין השאר, לביצוע פירעונות מוקדמים, מעבר לחלויות השוטפות, וזאת כחלק מהאסטרטגיה המוצהרת של הקבוצה.

הקבוצה נקטה מבעוד מועד בשורה של צעדים חשובים אשר ניתקו את התלות בתנודתיות של מחירי הגז והנפט ובתחזית הביקושים, וזאת בין השאר באמצעות חתימה של דלק קידוחים על חוזי ייצוא ארוכי טווח, לתקופה של כ-15 שנה, הכוללים מנגנוני Take or Pay, ומחירי בסיס (רצפה), לצד גידור מחירי הנפט והגז בים הצפוני, לפי 64 דולר לחבית נפט ו-p/therm 51 לגז, וזאת לתקופה של השנתיים וחצי הקרובות, כאשר בשנת 2020 לבדה כ-80% מכמות ההפקה הצפויה של איתקה כבר מגודרת ומובטחת.

פעולות אלה, כמו גם פעולות אחרות שנעשו, מבטיחות לקבוצה גמישות פיננסית מירבית ותזרים מזומנים משמעותי, וזאת ללא קשר לתנודתיות של מחירי הגז והנפט ולביקושים בשווקים".

admin

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *